ÎNVINȘI ÎN PRIMUL AMICAL

Viitorul a jucat sâmbătă primul meci amical din cantonamentul din Turcia. Campioana României s-a văzut însă învinsă de formaţia azeră Inter Baku, scor 1-2.

Formaţia care a terminat pe locul 3 în campionatul din Azerbaidjan a deschis scorul după un penalty inexistent! Rîmniceanu a comis un fault în afară careului, însă arbitrul a dictat lovitura de pedeapsă, iar Rauf Aliev a marcat în minutul 24. Două minute mai târziu, George Tucudean a restabilit egalitatea cu un şut de la marginea careului. Scorul final a fost stabilit de Samir Zargarov, în minutul 87, după o lovitură de cap din interiorul careului.

Marţi, Viitorul va juca împotriva unei alte echipe din Azerbaidjan, FK Zira (locul 4), de la ora 17:00. Întâlnirea de sâmbătă a avut loc la baza de pregătire din Turcia, Fenerbahce Topuk.