EGAL CU ECHIPA LUI CONTRA

Petrolul a terminat la egalitate, 0-0, meciul cu Guangzhou R&F, echipă chineză antrenată de Cosmin Contra, fostul tehnician al ”lupilor”. Ploieștenii lui Mircea Rednic au dominat prima parte a jocului, însă n-au concretizat ocaziile. Pe fondul schimbărilor din actul secund, jocul prahovenilor s-a diluat și, cum nici asiaticii n-au fost mai inspirați, partida s-a încheiat nedecis.

Petrolul și Guangzhou au încheiat la egalitate, scor 0-0, în al doilea meci amical al prahovenilor din Turcia. După 0-1 cu Neftci Baku, echipa lui Mircea Rednic nu a reușit să înscrie nici în partida cu echipa lui Cosmin Contra, deși Petrolul a ratat ocazii mari în prima repriză. Jucătorii Petrolului s-au mobilizat suplimentar în meciul cu echipa fostului lor antrenor și au fost aproape de gol în minutul 9, prin Astafei. Până la pauză, Nepomuceno și N’Koyi au ratat alte șanse importante pentru ploieșteni. După pauză, Guangzhou a ratat cea mai importanta ocazie, Pecanha reusind sa respinga de sub transversala un sut trimis de la jumatatea terenului. Apoi, chinezii au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid, iar Petrolul s-a mulțumit cu egalul, după ce Mircea Rednic a făcut numeroase schimbări.

Echipa Guangzhou R&F este antrenată de Cosmin Contra, tehnicianul „Lupilor Galbeni” în perioada 2012 – 2014, iar team-managerul chinezilor este fostul oficial al prahovenilor, Marius Nicolae. Următorul joc de verificare al petroliştilor în acest stagiu se va juca pe 28 ianuarie, cu Podbeskidzie Bielsko-Biala, echipa aflata pe locul 8 in campionatul Poloniei.