ELIMINAȚI DIN CUPĂ

Botoşani a învins-o cu 3-2 pe Viitorul în optimile Cupei României. Hagi a folosit o echipă de puşti şi în final s-a consolat cu cele două reuşite, de generic.

Meciul a fost electrizant şi, după 0-0 la pauză, a plouat cu goluri. Chitoşcă nu i-a dat nicio şansă lui Tordai şi a deschis scorul, în minutul 50. Gavra a restabilit egalitatea cu o execuţie de pus în ramă, de la marginea careului, în minutul 64. 2-1 a fost scorul după ce Mihai Roman a taxat o greşeală mare în defensiva Viitorului, peste alte zece minute. Campioana României a avut insa puterea să revină din nou. Drăguş a avut o sclipire de moment şi a reluat imparabil, cu câlcâiul, în minutul 78. Peste doar trei minute Plămadă a devenit eroul gazdelor şi a adus victoria Botoşaniului cu 3-2.

Viitorul a pierdut la Botoşani şi în campionat, cu 0-1.