O NOUĂ MEDALIE DE AUR

Încă o performanţă de excepţie pentru atleta Marina Baboi. Atleta din Buzău a câștigat, cu ștafeta României de 4×400 de metri , medalia de aur la Campionatele Balcanice de seniori, de la Istanbul. La proba de 60 de metri plat, Baboi, în vârstă de 18 ani, a terminat pe locul 4 într-o competiție unde au participat cele mai bune senioare din Europa de Est.

Salbă de titluri balcanice pentru Marina Baboi! Buzoianca şi-a trecut în palmares un nou titlu balcanic, în numai o săptămână, cucerind sambata, la Istanbul, aurul cu ştafeta de 4 x 400 de metri la Campionatele Balcanice de seniori. Marina a fost primul schimb în ştafeta care le-a mai avut în componenţă pe Florina Pierdevară, Sandra Belgyan şi Camelia Gal. Marina Baboi a luat startul şi în cursa de 60 de metri plat, pe care a încheiat-o pe locul 4.

De menţionat că învingătoarea, o turcoaică, a câştigat proba cu timpul de 7 secunde și 38 de sutimi de secundă, sub acel 7:36 cu care Marina a cucerit aurul balcanic la Under 20, sîmbăta trecută, la Sofia, când a şi stabilit recordul Campionatelor Balcanice! Marina Baboi, în varsta de 18 ani, este legitimată la LPS Buzău și CSA Steaua București.