VICTORIE FĂRĂ PROBLEME

FC BOTOSANIFC Botoşani a făcut scor pe terenul ultimei clasate, Juventus, cu golurile marcate de trei foşti jucători de la FCSB, Rapid şi Dinamo. Duelul a fost tranșat încă din prima repriză.

Cătălin Golofca a deschis scorul în minutul 5 și a adus liniștea în tabăra moldovenilor. Oaspeţii s-au simțit din ce în ce mai bine și au fost, la doar două minute, la un pas de 2-0, după o bâlbă a portarului Drăghia. Mihai Roman a majorat avantajul în minutul 20, după care FC Botoşani a mărit avantajul la 3-0, grație reușitei lui Mircea Axente.

De la acest scor, botoșănenii au redus turația motoarelor, dar nici așa bucureștenii n-au avut reacție. Juventus a ajuns la a cincea înfrângere din şase meciuri disputate pe teren propriu în 2018.