VICTORIE PENTRU LOCUL 1

Sala Sporturilor din Buzău le-a purtat noroc handbalistelor de la echipa națională. Pe o căldură sufocantă, selecţionata României a învins echipa Portugaliei, cu scorul de 32-28, duminică, şi a câştigat Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European de handbal feminin din 2018. Aproximativ 2000 de spectator au susținut echipăa națională în sala din Buzău.

Tricolorele aveau asigurată calificarea la turneul final, astfel că selecţionerul spaniol Martin Ambros a decis să menajeze o serie de piese de bază şi să dea şansa de a evolua şi altor jucătoare. Din păcate, Andreea Adespii Molnar s-a accidentat destul de grav la genunchi în prima parte a meciului.

România s-a desprins la opt goluri în prima repriză dar la pauză a avut doar şase în plus, 19-13. Deşi a condus la opt goluri şi în partea secundă, 24-16, România a câştigat în cele din urmă cu 32-28. Aproximativ 2.000 de spectatori au susținut tricolorele în meciul de duminică seară.

În alt meci jucat duminică, Rusia a întrecut Austria la limită, cu 26-25. România a acumulat 10 puncte, fiind urmată de campioana olimpică, Rusia, cu 8 puncte, pe locul al treilea s-a clasat Austria, cu 6 puncte, Portugalia fiind ultima, fără vreun punct. În urma acestei performanţe, România va fi cap de serie la tragerea la sorţi a grupelor pentru turneul final din Franţa.