PRIMUL PAS SPRE CALIFICARE

FCSBFCSB a făcut primul pas spre turul 3 preliminar al Europa League. După 2-0 în prima manşă din Slovenia, cu Rudar Velenje, roş-albaştrii se întorc acasă să joace derby-ul cu Dinamo, duminică, la ora 21:00.

Cursa celor de la FCSB pentru grupele Europa League a început cu gol marcat după doar patru minute. Dennis Man a deschis scorul, cu o lovitură de cap, după centrarea foarte bună a lui Junior Morais. Următorul şut pe poartă pentru echipa lui Nicolae Dică a venit de la Momcilovic, în repriza a doua, din lovitură liberă. Peste alte două minute, Florin Tănase, intrat la pauză în locul dezamăgitorului Gnohere, a pătruns în careu, dar niciun coleg nu a profitat în faţa porţii. Pe final, roş-albaştrii au dominat clar, iar veteranul Teixeria a dublat avantajul, după centrarea lui Romario Benzar.

Diferenţa putea fi şi mai mare, dacă Tănase nu rata câteva ocazii mari, inclusiv singur cu portarul. Tot el a trimis şi în transversală, iar meciul s-a terminat 2-0.