CALIFICARE FĂRĂ EMOȚII

fcsbFCSB merge în turul 3 preliminar al Europa League, după ce a spulberat-o pe Rudar Velenje în manşa a doua, scor 4-0, pe o arenă aproape goală. Roş-albaştrii s-au impus cu 6-0 la general şi se vor lupta pentru play-off cu croații de la Hajduk Split.

După 2-0 în Slovenia, vicecampioana a marcat în poarta lui Rudar Velenje dintr-un penalty obținut de Bălașa și transformat de Florin Tănase. A fost primul gol al căpitanului în acest sezon. O premieră în tricoul roș-albastru a fost și reușita superbă a lui Moruțan, care s-a distrat cu toată apărarea slovenă. Gnohere, intrat la pauză, a ratat două ocazii uriașe în mai puțin de trei minute. Autorul dublei cu Dinamo, Florinel Coman, a punctat din nou, pentru 3-0, după pasa lui Jakolis, pentru ca în prelungiri Moruţan să treacă la serviciu şi i-a pasat superb lui Daniel Benzar, care a stabilit scorul final. FCSB rămâne cu bilanţ perfect în faţa echipelor din Slovenia – 4 meciuri, 4 victorii, golaveraj 11-0 – şi se pregăteşte de dubla cu Hajduk Split.

Roș-albaștrii i-au mai întâlnit pe croaţi în grupele UEFA Champions League, în sezonul 1994/95, când cele două echipe și-au împărțit victoriile.