DUEL CÂȘTIGAT DE OLTENI

FOTBAL:FC VIITORUL CONSTANTA-CS UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF LIGA 1 ORANGE (6.04.2017)Universitatea Craiova a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, FC Viitorul, într-un meci din etapa a noua a Ligii I. Echipa olteană a urcat până pe locul 4 în clasament.

Universitatea Craiova a deschis scorul încă din minutul 5 al partidei cu Viitorul. Bosniacul Koljic  a marcat a treia etapă la rând, după reuşitele cu Dinamo şi Gaz Metan. Mihăilă şi Kelic  au lovit apoi barele porţii lui Buzbuchi, în timp ce Bărbuţ a fost ghinionistul primei reprize. A avut două ocazii mari. Koljic a reuşit dubla la trei minute după pauză, în urma cornerului executat de fostul constănţean Cicâldău. Pigliacelli  o putea readuce în meci pe Viitorul, dar Voduţ n-a reuşit să profite. Atacantul oaspeţilor şi-a mai trecut în cont, apoi, o ratare mare. Nici Ianis Hagi n-a reuşit să marcheze, iar oltenii s-au impus cu 2 la 0.

Craiova a ajuns la 14 puncte în clasament, cu două mai puţin decât liderul CFR Cluj.