EGAL ÎN ULTIMELE SECUNDE

Egal obținut de handbalistele de la SCM Gloria Buzău la Zalău, la capătul unui meci extrem de tensionat. Partida contând pentru etapa XXIII-a din Liga Națională de handbal feminin s-a încheiat cu scorul de 26-26. După Paște, pe 4 mai, handbalistele Gloriei Buzău vor întâlni pe propriul teren, campioana CSM București.

Handbalistele de la SCM Gloria Buzău au remizat în deplasare, la Zalău, într-un meci contând pentru etapa a XXIII-a din Liga Florilor. Buzoiencele au deschis scorul, însă după scurt timp gazdele au revenit și s-au desprins la 3 goluri. Până la pauză, Handbal Club Zalău şi-a mărit avantajul de pe tabelă, iar prima repriză s-a încheiat cu scorul de 13 – 9. În partea secundă, jocul Zalăului nu a mai funcţionat la fel de bine şi Gloria Buzău a început să recupereze din handicap. Ultimele 10 minute au fost foarte tensionate, jucătoarea Zalăului, Teodora Popescu fiind eliminată. Gloria Buzău a reuşit să egaleze în minutul 56, 23 – 23, iar cele două echipe au mers cap la cap până spre final. În ultimele secunde Gloria Buzău a marcat prin Cristiana Ciuplea şi meciul s-a terminat la egalitate, 26-26. După Paște, pe 4 mai, handbalistele Gloriei Buzău vor avea un meci extrem de dificil pe propriul teren, împotriva campioanelor de la CSM București.