STELUȚA DUȚĂ, AUR BALCANIC

Steluța Duță a cucerit o nouă medalie internațională de aur. Sportiva clubului SCM Gloria Buzău a cucerit medalia de aur la Campionatul Balcanic de Box din Antalya, Turcia, competiție care a avut loc în perioada 10-15 decembrie. Steluţa Duţă, 37 ani, a câştigat prima medalie de aur a României la competiţia balcanică la categoria 48 kg, după ce a învins-o în finală pe turcoaica Melek Yamak cu 4-1. Steluța Duță mai este laureată cu trei medalii de argint la Campionatul Mondial de Box Feminin Amator, patru medalii de aur la Campionatul European. Cunoscută ca „Roboțelul de aur”, Steluța a trăit o viață dificilă în casele de copii în perioada comunistă. Etichetată „copil-problemă”, a fost alungată din cămin la vârstă de 16 ani și a trăit în derivă până la vârstă de 20 de ani, când a fost descoperită de antrenorul și părintele sau adoptiv, Constantin Voicilaș.