MARINA BABOI, SPRINTERA ANULUI?

Marina Andreea Baboi, sportivă legitimata la SCM GLORIA BUZAU a fost nominalizata printre cele 5 finaliste de la categoria sprint, la cea de a 5-a editie a premiilor ROMANIAN RUNNING AWARDS, care in ultimii 4 ani au desemnat cu ajutorul cititorilor online si al unui juriu format de jurnalisti de sport cei mai buni atleti romani. În 2018, buzoianca Marina Baboi a fost votata de cititorii site-ului 4run.ro cea mai buna sprinteră din România, iar anul acesta iubitorii de atletism pot, de asemenea, vota cea mai buna sprintera din ROMANIA in 2019 accesand site-ul 4run.ro
Marina a fost nominalizata printre finalistele categoriei sprint pentru rezultatele obtinute in probele de viteză din acest an. În 2019 MARINA BABOI a obtinut  trei titluri de campioana nationala de seniori a Romaniei in probele de 60m , 100m si 200m ; trei titluri de campioana internationala a Romaniei la 100m , 200m si stafeta 4x100m ; trei titluri de campioana nationala de tineret a romaniei la 60m , 100m si 200m ; trei titluri de campioana universitata a Romaniei la 60m , 100m si 200m și doua Cupe ale Romaniei la 100m si 200m. De asemenea, sprintera din Buzău a stabilit un nou record national universitar in proba de 60m plat indoor, a fost semifinalista in proba de 100m si finalista in proba de 200m la Campionatul European U23, a obținut locul 4 la CUPA EUROPEI pe echipe in proba de 100m și medalie de argint la Campionatul Balcanic de seniori in proba de 4x100m.