AU COBORÂT PE 5

SCM Gloria Buzău a fost învinsă de CSM Craiova, 18 la 23, într-o partidă contând pentru etapa a XV-a a Ligii naționale de handbal feminin. Jucătoarele Gloriei au început totuși bine, ajutate și de intervențiile miraculoase ale portăriței Blazek. Austriaca a parat nu mai puțin de 8 șuturi, astfel că tabela arăta, în minutul 28, un neverosimil 6-6. Craiovencele au intrat, însă, în avantaj la pauză, 8 la 7. A doua repriză a aparținut clar gazdelor. Cu Țicu în zi de grație, oltencele au părut echipa mai matură, reușind să profite de breșele din apărare ale Gloriei. Jucătoarele lui Ovidiu Mihăilă au respirat din ce în ce mai greu, pe fondul unei apărări naive pe alocuri și a unui atac lipsit de inspirație. Doar golurile lui Simion, pe alocuri sclipitoare, au ținut echipa buzoiană în joc. În cele din urmă, oltencele s-au desprins la 3 goluri, cu cinci minute înainte de final. Mihăilă a apelat chiar la atacul în șapte jucătoare, fără portar, însă fără efect. În urma înfrângerii, SCM Gloria coboară până pe locul al cincilea al Ligii Florilor. Etapa viitoare, la Buzău va veni Rapid București.