ÎNFRÂNGERE DRAMATICĂ

Înfrângere dramatică pentru Handbal Club Buzău în partida de pe teren propriu cu Steaua, în etapa a 18-a a Ligii Naționale masculine. Chiar dacă au plecat detaşat cu şansa a doua, handbaliştii buzoieni şi-au depăşit, totuși, cu mult condiţia echipei de play-out. Buzoienii au revenit de fiecare dată în meci, nelăsându-se intimidaţi de blazonul oaspeţilor. Au condus de două ori în prima repriză, dar steliştii au intrat în avantaj la pauză,  15 – 12. A urmat o a doua repriză care a ţinut asistenţa cu sufletul la gură. Buzoienii au alergat după egalare, reuşind să echilibreze situaţia pe tabelă, 26-26, în minutul 55. Steliştii şi-au păstrat totuşi calmul, profitând şi de 3 atacuri nefructificate ale elevilor lui Eliodor Voica. Cu o secundă înaintea fluierului final, militarii au înscris golul victoriei, năruind complet munca jucătorilor de la Handbal Club Buzău. S-a încheiat 28-29 pentru steliști, înfrângere care menține formația buzoiană pe penultimul loc. Este al doilea meci consecutiv pierdut de Handbal Club, după cel de la Vaslui.