VICTORIE MARE

Victorie mare pentru handbalistele SCM Gloria Buzau in deplasarea de la Bistrita, ieri, în etapa numarul 18 din Liga Nationala de handbal feminin. Buzoiencele au trecut dramatic de Gloria Bistrita, scor 29-28 (la pauză16-15), si au reusit un pas urias pe drumul catre cupele europene. Elevele lui Ovidiu Mihăilă si Romeo Ilie au controlat partida, in ciuda absentelor lui Iuganu, Gavrila si Apetrei. Gloria Buzau a condus cu 8-6, în minutul 15 si 15-14, în minutul 28, iar la pauza a intrat cu avantaj minim. Partea a doua s-a desfasurat dupa aceleasi coordonate, iar buzoiencele s-au desprins la 22-19, în minutul 44 si 27-25, în minutul 55. Finalul a fost dramatic, dar Gloria Buzau a gestionat excelent ultimele momente si, dupa 29-27, în minutul 59, bucuria a fost la final in tabara formatiei vizitatoare. Asadar, victorie imensa pentru handbalistele de la Gloria in fata unei contracandidate la podiumul din Liga Nationala, iar etapa urmatoare la Buzau soseste Zalaul lui Tadici.