DEBUT CU O REMIZĂ

Jucătorii Gloriei Buzău nu au reușit să câștige în prima partidă oficiala din 2020, disputată în cadrul etapei 23 din esalonul secund de fotbal. Gloria si U Cluj au terminat la egalitate pe arena din Crangul Buzaului, scor 2-2, dupa ce buzoienii au condus confortabil dupa primele 45 de minute in fata a  aproximativ 4000 de spectatori. Cristian Balgiu, în minutul 29, si Rosu, în minutul 45, au semnat reusitele Gloriei, dar 2-0 s-a dovedit din nou un scor periculos. Oaspetii nu au renuntat la lupta si, dupa mai multe ocazii la ambele porti, clujenii au reusit sa modifice de doua ori tabela. Goga în minutul 59 a redus din handicap, apoi Gavra a stabilit scorul final in minutul 67. În urma acestei remize, Gloria Buzau ocupa locul 11 in clasament, cu 32 puncte.