ÎNFRÂNGERE DRAMATICĂ

Misiune imposibila pentru Handbal Club Buzău, duminica, în etapa a 22-a din Liga Nationala de handbal masculin.  Handbalistii buzoieni au suferit un nou esec, de această dată in fata formatiei Potaissa Turda, o echipă extrem de puternică, aflată pe locul 2 in clasament. Handbal Club Buzau 2012 nu a jucat deloc rau in ciuda faptului ca a întalnit un adversar superior, ba chiar a revenit in prima repriza de la 5-7, în minutul 11, la 10-9 în minutul 18 si 14-13, în minutul 24. Totusi, Turda nu a cedat si a incheiat prima parte cu avantaj de un gol. Echipa buzoiană a jucat curajos si in repriza secunda, reusind egalarea pentru 20-20, în minutul 35, apoi sa recupereze de la 20-23, în minutul 39, la 24-24, în minutul 42. Nici Potaissa nu s-a lasat mai prejos si s-a despins pe tabela de marcaj. În ciuda eforturilor buzoienilor, in finalul intalnirii tabela a ‘inghetat’ la 31-32 pentru oaspeți, iar Handbal Club 2012 a suferit un alt esec dramatic, decis la o diferenta de un singur gol. Echipa buzoiană a rămas cu 11 puncte in urma acestui rezultat, iar etapa viitoare vor juca la Timisoara.